Miło nam poinformować, że klasa I ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Michowicach realizuje w roku szkolnym 2020/2021 Międzynarodowy Projekt Edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa "Czytam z klasą lekturki spod chmurki" edycja II ekologiczna. Projekt ten skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu całego kraju oraz z zagranicznych szkół polonijnych. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Inicjatywa trwa od 23 września do 21 czerwca 2021 roku. Jej celem jest rozbudzenie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem, aktywnego słuchania, zachęcenie rodziców do czytania dzieciom oraz integracja zespołu klasowego. "Czytam z klasą lekturki spod chmurki" podzielono na trzy etapy: moduł jesienny "Mała chmurka w krainie drzew", moduł zimowy "Mała chmurka w krainie śniegu", moduł wiosenny "Mała chmurka w krainie słońca". W każdej z części dzieci wraz z wychowawcą panią Aliną Kwiatos i nauczycielem wspomagającym Beatą Halą wybiorą jedną z zaproponowanych lektur a następnie po jej wspólnym głośnym przeczytaniu, wykonają cztery zadania z nią związane. Po zakończeniu wszystkich etapów dzieci otrzymają uroczyste dyplomy ukończenia projektu. Zatem nie tracąc czasu i nie używając zbędnych słów, śpieszymy donieść, że dzieciaki z pierwszej klasy już nie mogą doczekać się nowych przygód w krainie książek.

Kto czyta książki żyje podwójnie
Umberto Eco

Pandemia COVID-19, z którą wszyscy tak dzielnie walczymy spowodowała, że jedno z ostatnich zadań pierwszego modułu Międzynarodowego projektu edukacyjnego "Czytam z klasą lekturki spod chmurki", klasa pierwsza z naszej szkoły zrealizowała poprzez nauczanie zdalne. 8 grudnia 2020 roku uczniowie w ramach zajęć wysłuchali opowiadania "Nic w ogrodzie" autorstwa Danuty Parlak, które specjalnie dla nich przeczytał i nagrał dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Św. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej pan Zbigniew Pacho. Następnie uczniowie wypełnili brakujące karty w swoich lekturnikach ilustrując m.in. to opowiadanie ze zbioru "Kapelusz Pani Wrony", które uznali za najciekawsze. Opowiadanie o "Nic", które panoszy się w ogrodzie i powoduje, że wszystko znika, miało, zatem dużą konkurencję, bowiem dzieci polubiły je niemal na równi z omawianymi wcześniej "Kapeluszem Pani Wrony" oraz "Bocianem Mikołajem". Aby i Was drodzy odbiorcy tej krótkiej relacji zachęcić do czytania w każdej formie (wszak audiobook to nadal book) zamieszczamy poniżej link do nagrania opowiadania "Nic w ogrodzie". Mamy nadzieję, że i Wam spodoba się ta dowcipna a zarazem mądra historia.

https://www.youtube.com/watch?v=elGjV6IIe9U&t=44s

GALERIA

Miło nam poinformować, że klasa pierwsza ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Michowicach ukończyła właśnie realizację pierwszego modułu Międzynarodowego projektu "Czytam z klasą lekturki spod chmurki". Dzieci wraz z prowadzącymi panią Aliną Kwiatos oraz Beatą Halą jako lekturę przewodnią tego etapu wybrały zbiór opowiadań Danuty Parlak "Kapelusz Pani Wrony". Podczas pracy z lekturą uczniowie uważnie wysłuchali wszystkich opowiadań, które wprowadziły je w leśny świat pełen przygód i ciekawych postaci. Z dużym zaangażowaniem wraz z detektywem Barnabą poszukiwali zaginionego kapelusza wielkiej elegantki pani Wrony, kibicowali zakochanemu Bocianowi Mikołajowi, który wbrew rodzinie postanowił poślubić uroczą żabkę, dodawały otuchy tchórzliwemu Wystraszkowi i wreszcie podążały ślad w ślad za "Nic", które postanowiło panoszyć się w ogrodzie. Uczniowie klasy pierwszej wykonali również szereg dodatkowych zadań związanych z realizacją projektu m.in. sumiennie i systematycznie wypełniali swoje lekturniki. Najpiękniej jak potrafili ozdobili ich okładki. Narysowali głównego bohatera jednego z omawianych opowiadań i opisali jego cechy charakteru. Ponadto dzieci z wielką pieczołowitością zilustrowały jedną scenę opowiadania, które podobało im się najbardziej. Pierwszoklasiści włączyli się także w przygotowanie kącika czytelniczego, nad którym umieścili własnoręcznie wykonaną tablicę informującą o projekcie. Na tablicy znalazła się również uśmiechnięta chmurka Tosia, a także jesienne drzewo z imionami wszystkich dzieci biorących udział w projekcie. W związku z pandemią jedno z zadań dzieci wykonały zdalnie a specjalnie dla nich opowiadanie "Nic w ogrodzie" przeczytał dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Św. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej pan Zbigniew Pacho. Dowodem dużego zaangażowania uczniów klasy pierwszej w projekt są zamieszczone poniżej zdjęcia, a także pisemne potwierdzenie realizacji pierwszego modułu projektu, z którego uczniowie i panie są szczególnie dumni.
Ps. Wypatrujcie kolejnych relacji. Już za chwilkę rozpoczynamy realizację kolejnego etapu projektu.

GALERIA

Z wielkim uśmiechem na twarzach informujemy, iż klasa I na początku lutego rozpoczęła realizację drugiego modułu projektu "Czytam z klasą lekturki spod chmurki". Jako lekturę przewodnią uczniowie oraz panie wybrali "Zagubioną w śniegu" autorstwa Holly Webb. Jest to niezwykle ciepła opowieść o małej kotce Pusi, która rozpaczliwie pragnie mieć własny dom, tak jak jej bracia i siostry, ale najwyraźniej nikt jej nie chce..., do czasu gdy na farmę na której przebywa kotka trafia Ela. Dziewczynka od razu zakochuje się w Pusi i błaga mamę, by pozwoliła jej zabrać kicię, ale mama jest nieubłagana. Nie chce w domu kota. Pusia i Ela mają złamane serce… ,,Zagubiona w śniegu" to wzruszająca i ciepła opowieść o przyjaźni wrażliwej dziewczynki z małą kotką Pusią. Ta historia poruszy każde serce i małe i duże. Dzieciaki po wysłuchaniu pierwszego rozdziału książki, który przeczytała im wychowawczyni pani Alina Kwiatos, rozpoczęli pracę nad stworzeniem własnej okładki książki o malutkiej kotce. Do tego celu uczniowie użyli kolorowych kartonów, kredek, kleju oraz włóczek z których powstały miękkie kocie futerka. Aby przekonać się jak nam poszła zabawa w projektantów książkowych okładek, zapraszamy do obejrzenia zamieszczonej poniżej galerii.

GALERIA

Marzec był dla klasy I miesiącem wypełnionym realizacją II modułu projektu "Czytam z klasą lekturki spod chmurki". Uczniowie wraz z paniami dokończyli czytanie "Zagubionej w śniegu" oraz wypełnili wszystkie dotyczące jej karty w swoich "lekturnikach". Następnie podczas jednych z zajęć wspólnie wykonali plakat zachęcający do przeczytania książki o małym bezbronnym kotku, który bardzo pragnie znaleźć swój dom. Po czym wraz z plakatem odwiedzili swoich kolegów z klasy drugiej i trzeciej, opowiadając o walorach omawianej lektury. Zwieńczeniem realizacji drugiego modułu projektu były ekozajęcia. W ramach ekolekcji dzieci obejrzały filmy na temat efektu cieplarnianego, topniejących lodowców oraz segregacji śmieci. Dowiedziały się także jak przeciwdziałać zjawiskom niekorzystnym dla naszej planety, a także, co może zrobić każdy z nas by być bardziej eko. Ponadto uczniowie wysłuchali opowiadania "Mała chmurka w krainie śniegu". Ukoronowaniem, a także dowodem zakończenia II modułu projektu było otrzymane przez klasę pisemne potwierdzenie. Przed nami ostatnia już część realizowanego projektu. Mamy wielką nadzieję, że wybrana przez nas lektura dostarczy nam tylu wspaniałych przeżyć, co książka "Zagubiona w śniegu" i jej mała bohaterka.

GALERIA

W ostatnim, trzecim module tegorocznej edycji projektu "Czytam z klasą lekturki spod chmurki", uczniowie jako lekturę przewodnią wybrali książkę Tove Jansson "Lato Muminków". Do tej pory uczniowie wysłuchawszy kilku przygód Muminka i jego przyjaciół, skrzętnie wypełnili wszystkie karty swoich "lektruników". Ponadto w ramach zajęć 1 czerwca odbył się w naszej szkole piknik pod hasłem "Piknik czytelniczy w Dolinie Muminków". Pierwszaki do wspólnego piknikowania zaprosili swoich kolegów z klasy II i III. Jedno z opowiadań przeczytała specjalnie dla uczniów pani Teodozja Wójcik, opiekująca się szkolną biblioteką. Pogoda dopisywała, więc mogliśmy cieszyć się nie tylko pięknym słońcem ale też fantastyczną lekturą. Uczniowie otrzymali także jako pamiątkę pikniku zakładki do książek, plany lekcji oraz tabliczki mnożenia.

GALERIA

Klasa I ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Michowicach realizowała w roku szkolnym 2020/2021 Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Czytam z klasą lekturki spod chmurki". Projekt ten skierowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu całego kraju oraz z zagranicznych szkół polonijnych. W ciągu całego roku szkolnego uczniowie zrealizowali trzy obowiązujące w projekcie moduły, przeczytali trzy wybrane lektury i zrealizowali wszystkie związane z nimi zadania. Wśród wybranych lektur znalazły się: "Kapelusz Pani Wrony" Danuty Parlak, "Zagubiona w śniegu" Holly Webb, oraz "Lato Muminków" Tove Jansson. Autorką projektu jest p. Honorata Szanecka. Potwierdzeniem realizacji projektu są otrzymane przez uczniów dyplomy, które uroczyście wręczyła im pani dyrektor Beata Filutowska. Ponadto klasa oraz koordynatorki projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie projektu. Realizacja projektu przebiegała bardzo pomyślnie, uczniowie byli bardzo zaangażowani, zaciekawieni oraz aktywni podczas wykonywania powierzonych im zadań. Z dużym zainteresowaniem słuchali czytanych im opowieści a także brali czynny udział podczas wybierania kolejnych lektur obowiązkowych oraz zadań dodatkowych. Sądzimy, iż projekt spełnił w naszej szkole wszystkie swoje założenia, pokazał że czytanie może być wspaniałym zajęciem, że rozwija wyobraźnię. Ponadto poprzez wykonywane zajęcia uczniowie poszerzyli zasób swojego słownictwa i budują pełniejsze wypowiedzi. W związku z tym, że edycji tej przyświecały ekologiczne wartości, uczniowie dowiedzieli się wiele na temat ochrony środowiska, ekologii oraz naszych możliwości wpływania na otaczający nas świata. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję projektu.

GALERIA