Miło nam poinformować, że klasa I ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Michowicach realizuje w roku szkolnym 2020/2021 Międzynarodowy Projekt Edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa "Czytam z klasą lekturki spod chmurki" edycja II ekologiczna. Projekt ten skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu całego kraju oraz z zagranicznych szkół polonijnych. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Inicjatywa trwa od 23 września do 21 czerwca 2021 roku. Jej celem jest rozbudzenie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem, aktywnego słuchania, zachęcenie rodziców do czytania dzieciom oraz integracja zespołu klasowego. "Czytam z klasą lekturki spod chmurki" podzielono na trzy etapy: moduł jesienny "Mała chmurka w krainie drzew", moduł zimowy "Mała chmurka w krainie śniegu", moduł wiosenny "Mała chmurka w krainie słońca". W każdej z części dzieci wraz z wychowawcą panią Aliną Kwiatos i nauczycielem wspomagającym Beatą Halą wybiorą jedną z zaproponowanych lektur a następnie po jej wspólnym głośnym przeczytaniu, wykonają cztery zadania z nią związane. Po zakończeniu wszystkich etapów dzieci otrzymają uroczyste dyplomy ukończenia projektu. Zatem nie tracąc czasu i nie używając zbędnych słów, śpieszymy donieść, że dzieciaki z pierwszej klasy już nie mogą doczekać się nowych przygód w krainie książek.

Kto czyta książki żyje podwójnie
Umberto Eco

Pandemia COVID-19, z którą wszyscy tak dzielnie walczymy spowodowała, że jedno z ostatnich zadań pierwszego modułu Międzynarodowego projektu edukacyjnego "Czytam z klasą lekturki spod chmurki", klasa pierwsza z naszej szkoły zrealizowała poprzez nauczanie zdalne. 8 grudnia 2020 roku uczniowie w ramach zajęć wysłuchali opowiadania "Nic w ogrodzie" autorstwa Danuty Parlak, które specjalnie dla nich przeczytał i nagrał dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Św. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej pan Zbigniew Pacho. Następnie uczniowie wypełnili brakujące karty w swoich lekturnikach ilustrując m.in. to opowiadanie ze zbioru "Kapelusz Pani Wrony", które uznali za najciekawsze. Opowiadanie o "Nic", które panoszy się w ogrodzie i powoduje, że wszystko znika, miało, zatem dużą konkurencję, bowiem dzieci polubiły je niemal na równi z omawianymi wcześniej "Kapeluszem Pani Wrony" oraz "Bocianem Mikołajem". Aby i Was drodzy odbiorcy tej krótkiej relacji zachęcić do czytania w każdej formie (wszak audiobook to nadal book) zamieszczamy poniżej link do nagrania opowiadania "Nic w ogrodzie". Mamy nadzieję, że i Wam spodoba się ta dowcipna a zarazem mądra historia.

https://www.youtube.com/watch?v=elGjV6IIe9U&t=44s

GALERIA

Miło nam poinformować, że klasa pierwsza ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Michowicach ukończyła właśnie realizację pierwszego modułu Międzynarodowego projektu "Czytam z klasą lekturki spod chmurki". Dzieci wraz z prowadzącymi panią Aliną Kwiatos oraz Beatą Halą jako lekturę przewodnią tego etapu wybrały zbiór opowiadań Danuty Parlak "Kapelusz Pani Wrony". Podczas pracy z lekturą uczniowie uważnie wysłuchali wszystkich opowiadań, które wprowadziły je w leśny świat pełen przygód i ciekawych postaci. Z dużym zaangażowaniem wraz z detektywem Barnabą poszukiwali zaginionego kapelusza wielkiej elegantki pani Wrony, kibicowali zakochanemu Bocianowi Mikołajowi, który wbrew rodzinie postanowił poślubić uroczą żabkę, dodawały otuchy tchórzliwemu Wystraszkowi i wreszcie podążały ślad w ślad za "Nic", które postanowiło panoszyć się w ogrodzie. Uczniowie klasy pierwszej wykonali również szereg dodatkowych zadań związanych z realizacją projektu m.in. sumiennie i systematycznie wypełniali swoje lekturniki. Najpiękniej jak potrafili ozdobili ich okładki. Narysowali głównego bohatera jednego z omawianych opowiadań i opisali jego cechy charakteru. Ponadto dzieci z wielką pieczołowitością zilustrowały jedną scenę opowiadania, które podobało im się najbardziej. Pierwszoklasiści włączyli się także w przygotowanie kącika czytelniczego, nad którym umieścili własnoręcznie wykonaną tablicę informującą o projekcie. Na tablicy znalazła się również uśmiechnięta chmurka Tosia, a także jesienne drzewo z imionami wszystkich dzieci biorących udział w projekcie. W związku z pandemią jedno z zadań dzieci wykonały zdalnie a specjalnie dla nich opowiadanie "Nic w ogrodzie" przeczytał dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Św. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej pan Zbigniew Pacho. Dowodem dużego zaangażowania uczniów klasy pierwszej w projekt są zamieszczone poniżej zdjęcia, a także pisemne potwierdzenie realizacji pierwszego modułu projektu, z którego uczniowie i panie są szczególnie dumni.
Ps. Wypatrujcie kolejnych relacji. Już za chwilkę rozpoczynamy realizację kolejnego etapu projektu.

GALERIA

Z wielkim uśmiechem na twarzach informujemy, iż klasa I na początku lutego rozpoczęła realizację drugiego modułu projektu "Czytam z klasą lekturki spod chmurki". Jako lekturę przewodnią uczniowie oraz panie wybrali "Zagubioną w śniegu" autorstwa Holly Webb. Jest to niezwykle ciepła opowieść o małej kotce Pusi, która rozpaczliwie pragnie mieć własny dom, tak jak jej bracia i siostry, ale najwyraźniej nikt jej nie chce..., do czasu gdy na farmę na której przebywa kotka trafia Ela. Dziewczynka od razu zakochuje się w Pusi i błaga mamę, by pozwoliła jej zabrać kicię, ale mama jest nieubłagana. Nie chce w domu kota. Pusia i Ela mają złamane serce… ,,Zagubiona w śniegu" to wzruszająca i ciepła opowieść o przyjaźni wrażliwej dziewczynki z małą kotką Pusią. Ta historia poruszy każde serce i małe i duże. Dzieciaki po wysłuchaniu pierwszego rozdziału książki, który przeczytała im wychowawczyni pani Alina Kwiatos, rozpoczęli pracę nad stworzeniem własnej okładki książki o malutkiej kotce. Do tego celu uczniowie użyli kolorowych kartonów, kredek, kleju oraz włóczek z których powstały miękkie kocie futerka. Aby przekonać się jak nam poszła zabawa w projektantów książkowych okładek, zapraszamy do obejrzenia zamieszczonej poniżej galerii.

GALERIA