1 marca Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”
1 marca, jak zawsze od 2011 r. w naszej szkole, oddaliśmy cześć „Żołnierzom Wyklętym”, naszym narodowym Bohaterom.
Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie wysłuchaliśmy pogadanki o Żołnierzach Niezłomnych i piosenek, z wielkim sercem zaśpiewanych, przez uczniów klas I-VIII. Dzięki pokazowi prezentacji, które wykonali uczniowie z kl. VII i VIII, poznaliśmy niektórych Bohaterów antykomunistycznego podziemia zbrojnego.
Drugą częścią projektu szkolnego był udział w projekcie „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, który jest wydarzeniem cyklicznym o zasięgu międzynarodowym, największym biegiem pamięci w Polsce i największym tego typu przedsięwzięciem sportowo-edukacyjnym na świecie. W tym roku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ponad 50 tysięcy uczniów z 440 szkół wzięło udział w XII edycji Biegu Tropem Wilczym. W naszej szkole, po raz trzeci, w biegu na dystansie 1963 m wzięli udział wszyscy chętni uczniowie. Bieg przeprowadzony był w czterech kategoriach wiekowych: klasy I-II, III-IV, V-VI i VII-VIII. Dwie pierwsze osoby z każdej kategorii zostały uhonorowane medalami, koszulką oraz komiksem „Na partyzanckich ścieżkach 1946r.”. Uczestnicy Projektu otrzymali także naklejkę „Tropem Wilczym”. Nagrody ufundował organizator biegu – Fundacja Wolność i Demokracja z siedzibą w Warszawie. Od SKO działającej w naszej szkole wszyscy uczestnicy Projektu otrzymali odblaskowe opaski na rękę. Dzięki współpracy z Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i naszym staraniom, pamiątkowe medale otrzymali wszyscy, którzy wzięli udział w biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, a także na zakończenie dnia zorganizowaliśmy wspólne ognisko.
Udział w Projekcie zawsze jest elementem edukacji historycznej naszych uczniów, a także propagowaniem działalności Żołnierzy Niezłomnych, bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w latach 1945-1963, osób represjonowanych i tych, które ryzykowały własnym życiem lub internowaniem z powodu pomocy udzielanej żołnierzom walczącym z komunizmem w Polsce.
Dzięki temu Projektowi dowiadujemy się, że:
- Żołnierze nazywani „Wyklętymi” pozostali Niezłomni w swej wierności i miłości do Polski, wolnej Polski.
- Są wartości najwyższe, które zawsze powinny zajmować najważniejsze miejsce w naszym życiu:wiara, Jezus Chrystus, niepodległa, wolna i szczęśliwa Polska, prawda
i sprawiedliwość. (grypsy Łukasza Cieplińskiego)
Żołnierze Niezłomni uczą nas, że:
- Powinniśmy kochać „Polskę i mieć Jej dobro na uwadze zawsze. Ona musi zająć w świecie właściwe miejsce i uzyskać dobrobyt oraz szczęście wszystkich obywateli” (Łukasz Ciepliński)
- „My chcemy Polski suwerennej, Polski chrześcijańskiej, Polski – polskiej” (Władysław Łukasiuk ,,Młot”)
- O Ojczyznę mamy się troszczyć i jej bronić.
Takich wzorów budowania postaw patriotycznych, szczególnie teraz, potrzebujemy bardzo!
Bieg to także promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności popularyzacja idei biegania.
Serdeczne podziękowania kierujemy do:
- Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach – Komisarza Roberta Zwolińskiego naczelnika WRD, policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego: asp. sztab. Romana Supła, asp. sztab. Marka Kaczuby oraz st. post. Pawła Klemby za zabezpieczenie trasy biegu.
- Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy Głuchów za refundację kosztów zakupu pamiątkowych medali i organizacji ogniska
dla uczestników. - Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „DOBREGO ZDROWIA” w Głuchowie – pielęgniarki środowiskowej p. Haliny Sujka za zabezpieczenie medyczne.
Bardzo dziękuję p. dyr. Beacie Filutowskiej za dobry klimat do przeprowadzenia Projektu, za poświęcony czas, zaangażowanie i bardzo miłą, efektywną współpracę na wszystkich etapach realizacji Projektu. Dziękuję p. Sylwii Gruchała, p. Weronice Koczywąs oraz pozostałym paniom wychowawczyniom i nauczycielkom, za zaangażowanie i pomoc w dniu realizacji Projektu.
Cześć i chwała Bohaterom!
Wieczna pamięć Niezłomnym!
Autor tekstu i koordynator projektu: Teodozja Wójcik